Staffing

 

Headteacher

 

Jenny Ashley-Jones

Deputy Head

 

Stella Collins

Assistant Headteacher

(Raising Standards Leader)

Katherine Hamilton

 

TEACHING

   

Upper School Phase Leader

Year 6 Teacher - Jaguars

Katherine Hamilton

 

Year 6 Teacher - Pumas

Aaron Caple

 

 

 

 

Year 5 Teacher - Lions

Rowan Wright

 

Year 5 Teacher - Leopards

Neil Depradines

Year 5 Teacher - Tigers

Matthew Norton

 

 

 

 

Middle School Phase Leader

 

Year 3/4 Teacher - Seahorses

Jacky Humphreys

 

 

 

Year 3/4 Teacher - Dolphins

Felicity Boobyer

 

 

 

Year 3/4 Teacher - Octopuses

Charlotte Case

 

Year 3/4 Teacher - Starfish

Katherine Woodruff

 

Year 3/4 Teacher - Starfish

Laura Kup

Year 3/4 Teacher - Seals

Mark Chaplin

 

 

 

 Lower School Phase Leader

Lou Askham

 

Year 2 Teacher - Grasshoppers

Nathan Barker

Year 2 Teacher - Busy Bees

Liz Madge

Year 1 / 2 Teacher - Butterflies

Alison Litchfield

 

Year 1 / 2 Teacher - Butterflies

Samantha Cunningham

Year 1 Teacher - Ladybirds

Ashley Whitnell

Year 1 Teacher - Ants

 Jen Wills 

 Year 1 Teacher - Ants

Emma Kirby

 

     

Early Years Phase Leader

FS Teacher - Caterpillars

Vikki Wood

 

 

FS Teacher - Wiggly Worms

Rebecca Bestwick

 

 

     

Additional Teachers

Helen Mount

 

 

 

Jennifer Saunders

 

 
     

Teachers on Maternity Leave

Amanda Halsey

 

Lou Askham

 

     

Teaching Assistants

   

Margaret Blaikie

 

Kerry Jackson

Karen Sexton

Lorraine Cooper

 

Helen Manning

Theresa Stubbings

Donna Gardiner

 

Karen Rigden

Jo Tames

Zoe Knowles

 

Caroline Wenman

Mandy Shields

Julie Hayes

 

Debbie Berry

Mick Ware

Claire Cramphorn

Kellie Park

 Rayleen Sheridan

(Image not available)

 

Elaine Fox

 

Alex Hewlett

Geraldine Dengate

Amber Whiffen

 

Elle Petri

Liberty Smith

Catherine Pepler

 

Kiranjit Adams

 

Pamela Laslett

Marc Heath

 

 Katie Smith

 

Cheryl Nassirzadeh

Josh Neaves

 

Sophie Cunningham

 

Sharon Leeleratne

Diana Cannon

Emma Waite

Elliot DeVal

     

INCLUSION

   

Inclusion Manager

Fiona Cunningham

 

Family Liaison Officer

Paul Grainger

 

 

Counsellor

Jason Clarke

 

Assistant Inclusion Manager

Jayne Holder

 

SEN Apprentice

Evanthe Saunders

 

 

   

VI Teaching Assistants

Fran Bishop

 

 

Laura Wibberley

 

 

Tina Woods

 

   

ADMINISTRATION

   

Office / Human Resources  Manager

Kathy Newing

School Business Manager

Kerry Spendiff

Finance and Attendance Manager

Lorraine Gibbens

    

 

 

Administrator

Deborah Norton

Receptionist

Sarah Maynard

 

 

 
     

INFORMATION TECHNOLOGY

   

ICT Technician

Andrew Kent

 

 

 

 
     

PREMISES / FINANCE

   

Site Manager

Mick Ware

 

Assistant Caretaker

Debbie Purcell

 

 

Dinner Ladies

Maxine Abrahams

 

Sharon Allen

 

 

Michelle Marsden

 

Natalie Lane

 

Lucy Meade